2019 BFL All-American Roster - Major League Fishing

2019 BFL All-American Roster

The country’s top grassroots anglers will vie for the title on the Potomac River
Image for 2019 BFL All-American Roster
May 20, 2019 • Curtis Niedermier • Phoenix Bass Fishing League

The 98 best boaters and co-anglers from FLW’s grassroots ranks will compete on the Potomac River May 30-June 1 in the 2019 T-H Marine FLW Bass Fishing League All-American presented by General Tire.

How they qualified – Among the field are the top six boaters and co-anglers from each of the six 2018 BFL Regionals, the top six boaters and co-anglers from the 2018 BFL Wild Card, and the top seven boaters and co-anglers from the 2019 The Bass Federation National Championship.

What’s at stake – This season, the All-American boater champion earns a six-figure payday and a spot in the 2019 FLW Cup. But FLW has sweetened the pot. The highest-finishing boater and co-angler from each Regional and the Wild Card at the All-American earn spots in the 2019 Costa FLW Series Championship.

 

The field

2019 TBF National Championship

Boaters

Bob Brody, Tunkhannock, Pa.

Preston Craig, Philadelphia, Tenn.

Jason Crone, Kalispell, Mont.

Scott Green, Waterbury Center, Vt.

Jordan McMorris, Bloomfield, N.M.

Doug Thompson, Mabelvale, Ark.

Randy Wieczorek, Buffalo City, Wis.

Co-anglers

John Fuchs, Mishawaka, Ind.

Andrew Hays, Henderson, Nev.

Willis Kennedy III, Flomaton, Ala.

Dusty Kinley, University Place, Wash.

James Moore, Lampasas, Texas

Cameron Rhodes, Warwick, R.I.

Danny Vass, Street, Md.

 

BFL Regional on the St. Johns River 

Boaters

Kip Carter, Mansfield, Ga.

Nicholas Hoinig, Port St. Lucie, Fla.

Grant Kelly, Milledgeville, Ga.

Matt Kinney, Bunnell, Fla.

Troy Morrow, Eastanollee, Ga.

Jason Reed, Hollister, Fla.

Co-anglers

Levi Crossway, Jacksonville, Fla.

Donnie Davis, Greer, S.C.

Frank Godwin Jr., Bainbridge, Ga.

Gary Murphy, Homer, Ga.

Randy Paquette, Sarasota, Fla.

Ernie Thompson, Anthony, Fla.

 

BFL Regional on the Chesapeake Bay 

Boaters

Moo Bae, West Friendship, Md.

Ronnie Baker, Providence Forge, Va.

Ryan Bauman, Fleetwood, Pa.

Chris Martinkovic, Hamilton, Ohio

Joseph Thompson, Coatesville, Pa.

Steven Wiseman, Bryans Road, Md.

Co-anglers

William Allie, Wynantskill, N.Y.

Michael Bahnweg, Union Dale, Pa.

Henry “Sean” McKee, Haddon Heights, N.J.

Michael Nelms, Hartwood, Va.

Howard Smith, Hamilton, Ohio

David Williams, Fredericksburg, Va.

 

BFL Regional on Lake Norman 

Boaters

Scott Beattie, Lincolnton, N.C.

Michael Fox, Statesville, N.C.

Dylan Fulk, Mount Pleasant, N.C.

Bryan New, Belmont, N.C.

Robert Walser, Lexington, N.C.

Travis Young, Charlotte, N.C.

Co-anglers

Ben Dacey, Chesterfield, Va.

Larry Freeman Jr., La Crosse, Va.

Jeff Rikard, Leesville, S.C.

Wayne Smelser, Rural Retreat, Va.

Tristen Trull, Mt. Holly, N.C.

Khris Williams, Mount Holly, N.C.

 

BFL Regional on Kentucky Lake 

Boaters

John Devries, Fishers, Ind.

Rich Fye, Amboy, Ind.

Ken Garbe, Wyoming, Ohio

Lloyd Pickett Jr., Bartlett, Tenn.

Doug Ruster, New Palestine, Ind.

Nick Uebelhor, Loogootee, Ind.

Co-anglers

Carl Breeden, Valley Park, Mo.

Daniel Dumais, Trenton, Mich.

Ryan Helbling, Martinsville, Ind.

Brent Ladnier, Wiggins, Miss.

Leroy Miller, Napoleon, Ohio

Jacob Sloan, Paola, Kan.

 

BFL Regional on Lake of the Ozarks 

Boaters

Dennis Berhorst, Holts Summit, Mo.

Mike Feldermann, Galena, Ill.

Shawn Gordon, Russellville, Ark.

Jeremy Johnson, Henryetta, Okla.

Brad Leifermann, Andover, Minn.

Wade Ramsey, Choctaw, Okla.

Co-anglers

Brandon Ackerson, Afton, Okla.

Alan Bernicky, Joliet, Ill.

Matt Finkeldei, Davenport, Iowa

Jimmy Green, Tulsa, Okla.

Dewey Larson, Fayetteville, Ark.

Eugene Moore III, Little Rock, Ark.

 

BFL Regional on Lake Chickamauga 

Boaters

Seth Davis, Harrison, Tenn.

Brennon McCord, West Frankfort, Ill.

Cody Santel, Benton, Ky.

Matt Stanley, Alexandria, Tenn.

Gil Summerlin, Guntersville, Ala.

Tommy Williams, Shepherdsville, Ky.

Co-anglers

Todd Blakeman, Chatham, Ill.

Lake Blasingame, Killen, Ala.

Wayne Kilgore, Attalla, Ala.

Gary Megson, Dayton, Ohio

Mitch Murphy, Metropolis, Ill.

Terry Smith, Tullahoma, Tenn.

 

BFL Wild Card on Old Hickory 

Boaters

Toby Corn, Calvert City, Ky.

Stacey Edwards, Milton, Ky.

Jason Grape, Attalla, Ala.

Keith Hays, Broken Arrow, Okla.

Sean McAllister, Checotah, Okla.

Scott Towry, Lawrenceburg, Tenn.

Co-anglers

Zach Barnes, Chickamauga, Ga.

Scott Bussey, Hayden, Ala.

Gary Gustafson, Gilbertsville, Ky.

Keenan Hess, Herrin, Ill.

Wayne Miller, Morgantown, Ky.

Dickie Reece, Lafayette, Ky.