2020 Toyota Series Championship Roster - Major League Fishing

2020 Toyota Series Championship Roster

Image for 2020 Toyota Series Championship Roster
Who’s headed to the showdown on Lake Cumberland
November 29, 2020 • MLF • Toyota Series

With the elongated 2020 season finally drawing to a close, the Toyota Series Championship is upon us. This year, the Toyota Series Championship field is made up of the top 25 pros and co-anglers from each division, plus top finishers from the Abu Garcia College Fishing National Championship, The Bass Federation, the Phoenix Bass Fishing League All-American and FLW’s international ranks. In all, there will be 454 anglers descending on Lake Cumberland for the season-ending showdown. With a winner’s purse on the pro side of $200,000, plus an additional $35,000 if the winner runs a Phoenix, it’s one of the most consequential championships of the year. 

Complete details

Tournament preview

Check out who made (sorted by qualifying route) it below:

 

Central Division

Pros

Brent Anderson – Kingston Springs, Tenn.

Michael Bean – Bowling Green, Ky.

Bob Blackerby – Chelsea, Ala.

Drew Boggs – Lebanon, Tenn.

Jonathan Bowling – Harriman, Tenn.

Tommy Brown – Louisville, Tenn.

Brent Butler – Vonore, Tenn.

Brody Campbell – Oxford, Ohio

Seth Davis – Harrison, Tenn.

Marshall Deakins – Dunlap, Tenn.

Grant Galloway – Houlka, Miss.

Chris Malone – Ironton, Ohio

Jeff McLain – Columbus, Miss.

William Merrick – Mount Juliet, Tenn.

John Murray – Spring City, Tenn.

Jim Neece Jr. – Bristol, Tenn.

Jordan Nettles – Lumberton, Miss.

Crispin Powley – Camden, Tenn.

Nick Ratliff – Vine Grove, Ky.

Robert Reagan – Byrdstown, Tenn.

Ricky Robinson – Greenback, Tenn.

Joe Rucker – Nicholasville, Ky.

Bill Smith Jr. – Burlington, Ky.

Matt Stanley – Alexandria, Tenn.

Wesley Strader – Spring City, Tenn.

Jacob Wheeler – Harrison, Tenn.

Rusty White – Soddy Daisy, Tenn.

 

Co-anglers

Troy Bickers – Carrollton, Ky.

James S. Burns – Nancy, Ky.

Jake Cross – Byrdstown, Tenn.

Randy Forbes – Pleasant Plain, Ohio

Eddie Frye – Gallipolis, Ohio

Bobby Gumm – Somerset, Ky.

Keith Gunsauls – Powell, Tenn.

Kevin Jones – Somerset, Ky.

Darren Kelly – Wartburg, Tenn.

Larry Klaber – Nicholasville, Ky.

Josh Lockard – Somerset, Ky.

Samuel Maxwell – Vincennes, Ind.

Derrick Myers – Corbin, Ky.

Jim Neece Sr – Bristol, Va.

Mo Oelker – Cadiz, Ky.

Scott Ostmann – Cincinnati, Ohio

Caleb Perkins – Santa Claus, Ind.

Brian Peters – Clarksville, Tenn.

Randy Risley – Corydon, Ky.

Robert Russell – Murfreesboro, Tenn.

Luke Shrader – Barrington, N.J.

Gary Slaughter – Waddy, Ky.

Casey Taylor – Smithville, Tenn.

Keith Vann – Cedartown, Ga.

Michael Weimann – Murfreesboro, Tenn.

Ethan Wheeler – Mayfield, Ky.

Chris White – Russiaville, Ind.

Mike Williams – Lancaster, Ky.

Phil Williams Jr. – Jamestown, Ky.

Russ Zoller – Lawrenceburg, Ind.

 

Eastern Division

Pros

Tim Cales – Sandstone, W.Va.

Brian Calloway – Danville, Va.

Rick Chenoweth – Fredericksburg, Va.

Chad Cook – Cross, S.C.

Michael Crocker – Pasadena, Md.

Johnathan Crossland – Chapin, S.C.

Wil Dieffenbauch – Morgantown, W.Va.

Hunter Eubanks – Inman, S.C.

Chris Fiore – Midlothian, Va.

Thomas Guthke – Townville, S.C.

Adam Haithcock – Butner, N.C.

Michael Hall – Annandale, Va.

Scott Hamrick – Denver, N.C.

Preston Harris – State Road, N.C.

Gary Isgrigg – Mt. Washington, Ky.

Danny Kirk – Bartow, Ga.

Cameron Lineback – Mount Airy, N.C.

James Maupin – Stanardsville, Va.

Troy Morrow – Eastanollee, Ga.

Trent Palmer – Cumming, Ga.

Cody Pike – Powhatan, Va.

Marty Robinson – Lyman, S.C.

Danny L. Shanz – Summerton, S.C.

Martin Villa – Charlottesville, Va.

Todd Walters – Kernersville, N.C.

David G Williams – Maiden, N.C.

Jason  Wilson – Lincolnton, N.C.

 

Co-anglers

Brian Anthony – Pickens, S.C.

Mason Boyd – York, S.C.

Derek Brown – Charlottesville, Va.

Michael Duarte – Baltimore, Md.

Larry Elliott – Enoree, S.C.

Jackie George II – Frederick, Md.

Rob Griswold – Lincolnton, N.C.

Bobby Henderson – Charlotte, N.C.

Jason Hinger – Timberlake, N.C.

Robert Holland – Columbia, S.C.

Cliff Humphreys – Philadelphia, Penn.

Chad Kindley – Thomasville, N.C.

Jeff Lederman – Powhatan, Va.

Jimmi Leuthner – Tamassee, S.C.

James Matthews – Kernersville, N.C.

John C. Miller – Washington, Penn.

Michael Miller – Greenville, S.C.

Matthew Oakley – Farmville, N.C.

Eric Osborne – Jefferson, N.C.

Sergio Render – Christiansburg, Va.

James Roten – West Jefferson, N.C.

Anthony Shanz – Selbyville, Del.

Todd Sosebee – Bessemer City, N.C.

Will White – Wake Forest, N.C.

Khris Williams – Mount Holly, N.C.

David Wright – Fort Meade, Md.

 

Northern Division

Pros

Matt Becker – Finleyville, Penn.

Jacob Bigelow – Cecil, Wis.

Cliff Blackford – Addison, Mich.

Ryan Davidson – Branchland, W.Va.

Jonathan Dietz – Corry, Penn.

Scott Dobson – Clarkston, Mich.

Jonathan Fulton – Ray, Ohio

Justin Hicks – Roanoke, Va.

Jonathan Kelley – Old Forge, Penn.

Jason Kervin – Raymond, Maine

Joshua Kolodzaike – Toledo, Ohio

Bret Loomis – Groveland, N.Y.

Buck Mallory – Lawton, Mich.

Kurt Mitchell – Milford, Del.

Tony Mitchell – Plainwell, Mich.

Dick Parker – Lorain, Ohio

Mark Peiser – Pittsboro, Ind.

Neal Ramsey – Harrison, Ohio

Randy Ramsey – Burlington, Mich.

Lee Rogers – Newton, N.J.

Drew Sanford – Springfield, Mo.

Chase Serafin – White Lake, Mich.

Drew Six – Clinton, Ohio

Troy Stokes – Brownstown, Mich.

Pat Upthagrove – Monroe, Mich.

Tim Wilson – Marion, Ind.

Steve York – Bronson, Mich.

 

Co-anglers

Terry Bucciarelli – Ypsilanti, Mich.

Blaine Bucy – Weirton, W.Va.

Corey Burton – Canton, Ohio.

Jeff Cox – Saline, Mich.

Stephen Draghi – Sparrowbush, N.Y.

Jarvis Ellis – Albany, Ga.

Robert Fulton – Ray, Ohio

Darwin Griva – Hamilton, Ind.

Gary Haraguchi – San Jose, Calif.

Kevin Hesson – Seneca, Penn.

Ron Hiles – Piketon, Ohio

Tony Holzer – E. Palestine, Ohio

Matt Hummel – Lancaster, Penn.

John Husnay – Marcy, N.Y.

Ted Kephart – Philipsburg, Penn.

Ed Keplinger – Farmersburg, Ind.

Brian Kich – Berea, Ohio

Todd Lee – Jasper, Ala.

Rod Mackinnon III – Middletown, N.Y.

Henry Mckee – Haddon Heights, N.J.

Jeff Melsop – East Liberty, Ohio

Dan Mundy – Swartz Creek, Mich.

Arnold Payne Jr. – Kokomo, Ind.

William Puduski – Portsmouth, N.H.

Jacob Rice – Osceola Mills, Penn.

Mark Saunders – Valley City, Ohio

Tommy Sikes – Como, Texas

Mike Urbania – Mentor, Ohio

Brendan Vinton – Braintree, Vt.

Andy White – Canton, Mich.

Eric Wild – Brooklyn, Mich.

David Williams – Fredericksburg, Va.

 

Plains Division

Pros

Joe Bennett – Ashland, Mo.

Cody Bird – Granbury, Texas

Teddy Bogard – Rison, Ark.

Greg Bohannan – Bentonville, Ark.

Paul Browning – Pecos, Texas.

Mike Casada – Stearns, Ky.

Sheldon Collings – Grove, Okla.

Andre Dickneite – Freeburg, Mo.

Billy Doak – Centerview, Mo.

Steve Floyd – Leesburg, Ohio

Travis Fox – Rogers, Ark.

Dylan Hays – Hot Springs, Ark.

Dion Hibdon – Versailles, Mo.

Lawson Hibdon – Versailles, Mo.

Quincy Houchin – Mabelvale, Ark.

Takayuki Koike – Ohtsu, Japan

Kevin Late – Pocahontas, Ark.

Jason Lieblong – Conway, Ark.

Shane Long – Willard, Mo.

Eric Olliverson – Lampe, Mo.

Kevin Riney – Jonesboro, Ark.

Fred Roumbanis – London, Ark.

Spencer Shuffield – Hot Springs, Ark.

Jeff Wade – Cabot, Ark.

Kyle Weisenburger – Columbus Grove, Ohio

Joe Wieberg – Freeburg, Mo.

 

Co-anglers

Robbie Bartoszek – Hampshire, Tenn.

Robert Bogard Jr. – Conway, Ark.

Leslie Brandenburg – Springfield, Mo.

Randy Bridges – Quitman, Ark.

Adam Caldwell – Springfield, Mo.

Stanley Caldwell – Thayer, Mo.

Mason Chapman – Lake Quivira, Kan.

Ron Chapman – Lake Quivira, Kan.

Rob Crane – Fairview Heights, Ill.

Scott Duck – Beaufort, Mo.

Kendrick Hopes-Calhoun – Lonoke, Ark.

Brandon Jones – London, Ky.

John Kozel – Leawood, Kan.

Matt Krekovich – Granite City, Ill.

Ray Larson – Springfield, Ill.

Kit Lueg – Stilwell, Kan.

Ryder Mains – Lenexa, Kan.

Andy Messina – Valley Park, Mo.

Rodney Mitchell – Burlington, Ky.

Travis Otto – Jefferson City, Mo.

Jeremy Parker – Batavia, Ill.

Scott Parsons – Rogers, Ark.

Jaret Rushing – Hampton, Ark.

Grayson Sanders – Hillsboro, Texas

Mark Shelton – Fayetteville, Ark.

Robert Shockley – Springfield, Mo.

Scott Stallings – Glencoe, Okla.

Josh Tarry – Paragould, Ark.

Max Wilson – Everton, Mo.

Derrick Wright – Carl Junction, Mo.

 

Southeastern Division

Pros

William Beutjer – Athens, Ala.

Lee Black – Danville, Ala.

Josh Bragg – Jacksonville, Ala.

Josh Butler – Hayden, Ala.

Jeff Cannon – Douglasville, Ga.

Kip Carter – Mansfield, Ga.

Brent Crow – Hartselle, Ala.

John Duvall – Madison, Ga.

Kyle Glasgow – Guin, Ala.

Ethan Greene – Eufaula, Ala.

Hunter Hayes – Gadsden, Ala.

Chris Hensley – Marbury, Ala.

Laker Howell – Guntersville, Ala.

Clabion Johns – Social Circle, Ga.

Logan Johnson – Tuscaloosa, Ala.

Jeff Kitchens – Auburn, Ala.

Cal Lane – Guntersville, Ala.

Jesse Millsaps – Jasper, Ga.

Jason Nixon – Wetumpka, Ala.

Andrew Nordbye – Guntersville, Ala.

Casey O'Donnell – Guntersville, Ala.

Lance Oligschlaeger – Gallatin, Tenn.

Dustin Smith – Grand Island, Fla.

Scott Towry – Lawrenceburg, Tenn.

Terry Tucker – Gadsden, Ala.

Logan Waites – Phenix City, Ala.

 

Co-anglers

Ryan Arnold – Gadsden, Ala.

Doug Back – Monticello, Fla.

Greg Bearden – Oxford, Ala.

Michael Benson – Cullman, Ala.

Garrett Brown – Trion, Ga.

Morgan Brown – Spanish Fort, Ala.

Daniel Buswell Jr. – Fayetteville, Ga.

Brian Carroll – Clarksville, Tenn.

Luke Cocke – Valdosta, Ga.

Marcus Corbett – Anniston, Ala.

Michael Corbett – Oxford, Ala.

Daniel Corkern – Florence, Miss.

Cal Culpepper – Hamilton, Ga.

Flint Davis – Leesburg, Ga.

Jeffrey Ford – Trion, Ga.

Randy Hill – Athens, Ala.

Landon Huff – Madison, Ga.

Brian Jones – Clanton, Ala.

Blake Lewis – Pace, Fla.

James Littich – Davidson, N.C.

Lew Moore – Roanoke, Ala.

Jeff Morgan – Kennesaw, Ga.

Kyle Owen – Bradenton, Fla.

Ty Story – Prattville, Ala.

Mark Svendsen – Doraville, Ga.

Wesley D. Taylor – Estill Springs, Tenn.

Belinda Towry – Lawrenceburg, Tenn.

Raymond Vargas – Hattiesburg, Miss.

Don White – Columbus, Miss.

Randy Wiggins – Birmingham, Ala.

 

Southern Division

Pros

Jason Blair – West Palm Beach, Fla.

Mark Blevins – Palatka, Fla.

Brent Bonadona – Port Allen, La.

Clint Brown – Bainbridge, Ga.

Brett Cannon – Loxahatchee, Fla.

Michael Conley – Bainbridge, Ga.

Rick Couch Jr. – Ocala, Fla.

Robert Crosnoe – Inverness, Fla.

Darrell Davis – Dover, Fla.

Richard Dunham – Palm Harbor, Fla.

Terry Fisher – Madison, Ala.

Trevor Fitzgerald – Belleview, Fla.

Tim Frederick – Leesburg, Fla.

Troy Gibson – Mountain Home, Ark.

Steven Hatala – Harrison Township, Mich.

Mikey Keyso – North Port, Fla.

Frank Kitchens III – Oxford, Ga.

Jeffrey Mathews – Maitland, Fla.

Dillon McMillan – Belle Glade, Fla.

Brandon Medlock – Lake Placid, Fla.

Jason Meninger – Saint Augustine, Fla.

Gary Milicevic – Labelle, Fla.

Ken Sharpless – Lake Wales, Fla.

Corey Smith – Clermont, Fla.

Laramy Strickland – Bushnell, Fla.

Matt Wieteha – Miami, Fla.

 

Co-anglers

Bobby  Bakewell – Orlando, Fla.

Edwin Bartlett – Casco, Maine

BJ Bass – Pinetta, Fla.

James Brooks – Inverness, Fla.

Clarence Bush – Bainbridge, Ga.

Michael Catt – Jacksonville, Fla.

Jeff Farmer – Jacksonville, N.C.

Aaron Gengler – Lakeland, Fla.

Cole Hewett – Orange Park, Fla.

Chris Holland – Vero Beach, Fla.

Spencer Howerton – Melbourne Beach, Fla.

Dax Liner – Mineral Bluff, Ga.

Darin Mitchell – Rutledge, Ga.

Blaine Partee – Oviedo, Fla.

John Riddling – Melrose, Fla.

Michael Robel – Bradenton, Fla.

Jim Short – Ocean Pines, Md.

JP Sims – Port St Lucie, Fla.

James Sojka – New Port Richey, Fla.

Kevin Thomas – Miramar, Fla.

David Wareham – Port Charlotte, Fla.

Ryan Weathersby – Brinson, Ga.

Early Whitaker – Iron City, Ga.

Ron Wiggins – Palatka, Fla.

 

 

Southwestern Division

Pros

Tommy Biffle – Wagoner, Okla.

Zack Birge – Blanchard, Okla.

Weston Brown – Houston, Texas

Justin Cooper – Zwolle, La.

Kyle Cortiana – Coweta, Okla.

David Curtis – Trinity, Texas

Tommy Durham – Whitney, Texas

Dakota Ebare – Denham Springs, La.

Skeeter Fowler – Grand Saline, Texas

Jacopo Gallelli – Florence, Italy

Darold Gleason – Many, La.

Terry Hawkins – Corsicana, Texas

Michael Herron – Paris, Texas

Brad Hillebrandt – Ragley, La.

Cody Huff – Ava, Mo.

Chris Lewis – Longview, Texas

Terry Luedtke – Burton, Texas

Colby Miller – Elmer, La.

Cole Moore – Anacoco, La.

Brandon Moss – Blanchard, Okla.

Joseph Norris – Bossier City, La.

Tim Reneau – Richland Springs, Texas

Jeff Reynolds – Calera, Okla.

Michael Scalise – Port Allen, La.

Eric Wright – Balch Springs, Texas

 

Co-anglers

Jacob Brown – Center Point, La.

Johnny Burke – Bristow, Okla.

Kevin Carter – Spring, Texas

Joe Garcia – Hobson, Texas

Austin Hillebrandt – Lafayette, La.

Bobby Hix – Gladewater, Texas

David Keith – Haughton, La.

Sieg Kilby – Kilgore, Texas

Michael Leach – Shenandoah, Texas

Dwayne Luby – Cypress, Texas

Clark Moore – Nacogdoches, Texas

Lat Nichols – Deport, Texas

Ronnie Ray Jr. – McKinney, Texas

Mario Riojas – Blanchard, Okla.

Douglas Loren Rives – Austin, Texas

Dustin Robinson – Glendale, Ariz.

Hugh Rose – Davis, Okla.

Micheal Sharp – Argyle, Texas

Sam Sharp – Hillsboro, Ala.

Leroy (Dee) Sheperd – Mountain View, Okla.

 

 

Western Division

Pros

Shannon Abbott – Oceanside, Calif.

Ed Arledge – Valley Center, Calif.

Tai Au – Glendale, Ariz.

Tanner Austin – Shingle Springs, Calif.

Kevin Caruso – Glendale, Ariz.

Michael Caruso – Peoria, Ariz.

Jordan Collom – Canyon Lake, Calif.

Wade Curtiss – Eagle, Idaho

Clayton Eslick – Gilroy, Calif.

Louis Fernandes – Santa Maria, Calif.

Kevin  Hugo – Canyon Lake, Calif.

Justin Kerr – Simi Valley, Calif.

Todd Kline – San Clemente, Calif.

Gregg Leonard – Wilton, Calif.

Carl Limbrick Jr. – Bonita, Calif.

Andrew Loberg – Rocklin, Calif.

Scott Mackenzie – Hercules, Calif.

Lane Olson – Sherwood, Ore.

Bryant Smith – Roseville, Calif.

Jon Strelic – El Cajon, Calif.

Joe Uribe Jr. – Surprise, Ariz.

Eric Urstad – Snohomish, Wash.

David Valdivia – Norwalk, Calif.

 

Co-anglers

Keith Adams – Redding, Calif.

Rommel Bagay – Concord, Calif.

Bryan Davis – Goleta, Calif.

Gabriel Diaz – Nuevo, Calif.

Casey Dunn – North Highlands, Calif.

Zack Eggleston – Goleta, Calif.

Jack Farage – Discovery Bay, Calif.

Matthew Greene – Ventura, Calif.

Kevin Gross – Claremont, Calif.

Rick Grover – Trabuco Canyon, Calif.

Bryan Lutz – Clearlake Oaks, Calif.

Jesse Parks – Avondale, Ariz.

Tracy Patton – Oakdale, Calif.

Russell Schmidt – Martinez, Calif.

Aaron Seay – El Cajon, Calif.

Rachel Uribe – Long Beach, Calif.

Michael Walsh – El Cajon, Calif.

David Zavvar – Concord, Calif.

 

International qualifiers

Pros

Italy – Leonardo Benassi

Italy – Alessio Ticciati

Mexico – Edgar Romero

Mexico – Ricardo Gonzalez

Zimbabwe – Rodger Cousens

 

Co-anglers

Mexico – Xavier Acosta

Mexico – Alejandro Morales

Zimbabwe – Sam Harvey

 

Abu Garcia College Fishing National Championship

Pros

Hank Harrison – Nacogdoches, Texas

Ethan Legare – Lucas, Texas

 

Co-anglers

Jayce Garrison – Conroe, Texas

Mason Hoke – Conroe, Texas

 

The Bass Federation National Championship

Pro

Lance Freeman – Eddyville, Ky.

 

Co-angler

Derick Pendleton – Seymour, Ind.

 

Phoenix Bass Fishing League All-American

Pros

Todd Goade – White Pine, Tenn.

Randall Allen – Owens Cross Roads, Ala.

Kerry Frey – Middlebury, Ind.

Bradford Beavers – Summerville, S.C.

Cole Floyd – Leesburg, Ohio

Chris Macy – Diamond, Mo.

Bryan Dowdy – Florence, Ala.

Blake Wilson – Benton, Ark.

 

Co-anglers

Justin Kimmel – Athens, Ga.

Jeff Rikard – Leesville, S.C.

David Blankinship – Cushing, Okla.

Mark Blankenship – Christiansburg, Va.

Dalton Steele – Cherokee, Ala.

Larry Rothweil – Saint Charles, Mo.

Leo Reiter – Greenup, Ill.

Andrew Wiley – Joppa, Md.